Mistrovství republiky v českém lakrosu 2012 Holešov

 • Úvod
 • Program
 • Kde se hraje?
 • Fotky
 • Co je lakros?
 • Trička
 • Podporují nás
 • Co je lakros?

  Lakros je kolektivní hra, která pochází od severoamerických indiánů. Hraje se s lakrosovu holí a míčkem na dvě brány. Cílem hry je vsítit míček do soupeřovy brány.

  Kapka historie

  Lakros byl darován severoamerickým indiánům přímo od Stvořitele. Původní obyvatelé Ameriky si proto lakrosu také náležitě cenili. Lakros byl pro ně nejen sportem, kterým si udržovali svou kondičku, ale i nástrojem k řešení sporů jak uvnitř kmenu, tak i mezi kmeny navzájem. Když nechtěli válčit, zahráli si lakros. Až s příchodem francouzských misionářů se lakros začal šířit po světě. Misionářům připomínala lakroska biskupskou hůl a právě odtud slovo „La crosse“.

  Lakros není jen jeden

  Lakros má mnoho druhů. Nejznámější formy lakrosu jsou fieldlakros a boxlakros, které jsou celosvětově rozšířenými sporty. Halovou formou lakrosu je interkros. Interkros je na rozdíl od fieldlakrosu, boxlakrosu a českého lakrosu zcela bezkontaktní. Český lakros je specialita pouze pro Českou republiku.

  Český lakros

  Český lakros tak, jak ho můžete vidět dnes, se u nás hraje asi od 60. let 20. století, kdy vznikaly tradiční týmy ve skautských, turistických nebo woodcrafterských oddílech. Některé z nich ještě dnes aktivně hrají a stále nesou tradiční názvy jako Šedý vlk nebo Bílý orel. Hráče českého lakrosu zastřešuje organizace SK SALH Praha (Sdružení amatérských lakrosových hráčů). SK SALH řídí všechny soutěže a organizuje Mistrovství. Během každého roku se pořádá několik turnajů, kde se mohou mezi sebou utkat i týmy z jiných lig. Tyto turnaje probíhají například v Olomouci, v Heřmaničkách, v Okrouhlici, v Mikulově, v Holešově, v Praze nebo v Blansku a jsou nejlepší příležitostí pro nové týmy, poněvadž se nemusejí registrovat pod SK SALH a nemusejí se upisovat k účasti v celoroční soutěži, ale mohou si zápas vyzkoušet, okusit atmosféru, promluvit si se zkušenými a dostat tak cenné rady a doporučení.

  V České republice je tedy celkem šest lakrosových soutěží.

  Na závěr každé sezony postupuje šest nejlepších týmů z 1. Pražské lakrosové ligy, dva nejlepší z 1. Moravské lakrosové ligy a čtyři nejlepší ženské týmy na Mistrovství České republiky, což je pro český lakros absolutním vrcholem. Mistrovství ČR se každoročně pořádá na závěr měsíce června a místo konání se každoročně střídá způsobem Čechy – Morava. Letošní Mistrovství proběhne v Holešově na Střelnici o víkendu 23. - 24. června 2012.

  Pravidla českého lakrosu

  Zde jsou vytaženy úplně nejzákladnější parametry pravidel českého lakrosu. Kompletní pravidla naleznete zde.

  Oficiální stránky českého lakrosu jsou www.ceskylakros.cz.

  Pokud jste tým nebo jednotlivec a máte zájem se blíže seznámit s českým lakrosem, doražte do Holešova na Mistrovství, nebo se orientujte podle stránek českého lakrosu a sekce „Chci začít hrát.“

  Video

  Pokud si stále nedokážete představit, jak lakros vypadá přímo v praxi, doporučujeme navštívit kanál Youtube.com a podívat se sem:

  Běží na Nette. Stránku připravili Pavel Gajdoš a Petr Němčík. Logo: Pavel Paseka. Foto: Jaroslav Hirnšál, Jaroslav Šafer.